Pomalo u zasenku legende beogradskog podzemlja Aleksandra Kneževića Kneleta, njegova sahrana ostala je upamćena jer se na njoj okupio veliki broj srpskih kriminalaca tog vremena. Ipak, i danas mnogi tvrde da je Radovan Lagundžin Žabac bio hrabriji, smeliji, ali i luđi od “broja 1”. Naime, nebitan incident poslao ga je na onaj svet, a na večni počinak ispraćen je govorima Kneleta i Đorđa Božovića Giške.

Žabac je ubijen kada je imao samo 20 godina, u Ulici vojvode Stepe u Beogradu. Ubio ga je Dejan Janković i za to delo osuđen je na tri godine zatvora.

Sličnu sudbinu podelio je skoro 3 godine kasnije i Knele, njegov drug iz detinjstva

Foto: printscreen

Mesto ubistva Radovan Lagundžina Žabca

Janković je kobne večeri bio u društvu Milovana Šajkovića i Igora Jovanovića kada ga je Lagundžin, koji se vozio taksijem vraćajući se sa mitinga SPO, spazio i izašao iz kola. Došlo je do rasprave i Lagundžin je izvadio pištolj, u tom trenutku naišao je tramvaj i razdvojio ih, a kada je tramvaj prošao, Janković je izvadio kratež iz koga je ispalio dva hica – jedan je Lagundžina pogodio u glavu, a drugi u prepone. Žabac je sutradan preminuo u Urgentnom centru.

Tetovirali imena jedan drugog!

Knele i Žabac su bili nerazdvojni drugovi od detinjstva, iako potpuno drugačijih karaktera, na taj način dopunjavali su jedan drugog.

Naime, oni su istetovirali imena jedan drugog na ramenima, u ime svog velikog prijateljstva.

Žabac je bio introvertniji, družio se samo sa Kneletom, dok je ovaj uvek bio glavni u društvu, sa mnogo drugova, sklon tučama

Foto: printscreen

Aleksandar Knežević Knele

Iako deluje da bi možda smirenija narav uspela da sačuva život Žabcu, on je ubijen skoro 3 godine pre Kneleta. Ono što su svedoci tog vremena govorili, kao i poznanici ove dvojice, jeste da je Lagundžin ipak bio dosta skloniji rizičnim potezima, da je bio “luđi” od Kneževića i da je zato njegov kraj bio tako koban.

Voždovac “pod opsadom” nakon njegove likvidacije

Kada je Žabac ubijen, Knele je digao ceo Voždovac na noge da pronađe ubicu, ali je saznao da je uzalud jer je Janković već bio pobegao u Frankfurt. Knele nije stigao da osveti najboljeg prijatelja. Janković će izručen Srbiji 1998, kada je osuđen zbog prekoračenja nužne samoodbrane na pet godina, da bi mu Vrhovni sud Srbije smanjio kaznu na tri godine.

Na Žapčevoj sahrani Giška je održao čuveni govor gde je zamolio omladinu da se ne ubijaju međusobno. Knele je takođe održao potresan govor o prijateljstvu. Radovanova smrt je promenila Kneletov život. Tada je shvatio da je Lagundžin bio u pravu kada je rekao da na ulicama nema više fer pleja. Knele nikada nije preboleo gubitak najboljeg druga.

Brat mu dignut u vazduh!

Rade Međed (32), Žapčev brat po majci, bio je prva žrtva beogradskog podzemlja koja je stradala u ekspoloziji podmetnute bombe.

Foto: Legende devedesetih/Puls asfalta/Fejsbuk

Spomenik Radovanu Lagundžinu Žabcu

Ovo ubistvo se desilo 15. novembra 1994. na početku Ulice kneza Miloša. Rade je ušao u svoj džip i upalio motor a napadač je, najverovatnije iz Pionirskog parka, daljinskim aktivirao eksploziv i usmrtio ga.

Naravno, identitet ubice nikad nije otkriven te se tako i ovaj slučaj našao u moru nerešenih iz tog perioda.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:

Ovo je vila na Baliju u kojoj je likvidiran Živan Radmanović: Žena pukom srećom izbegla smrtonosne hice (FOTO)

Hronika

Živan Radmanović (32), državljanin Australije, za kog se veruje da je poreklom iz Srbije, brutalno je ubijen u subotu u mafijaškoj likvidaciji kada su dvojica maskiranih napadača upala u vilu gde je poslednjih meseci živeo sa porodicom na egzotičnom ostrvu Bali. Prema dosadašnjim informacijama iz istrage, ubice su detaljno planirale zločin i imale su dobru logistiku.

17.06.2025

07:00

sledeća vest