Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda nije nikakav pamflet i fikcija, već naš politički odgovor u odnosu na situaciju koja je prisutna na Kosovu i Metohiji i u Republici Srpskoj, rekao je juče premijer Miloš Vučević u Skupštini Srbije odgovarajući na tvrdnje prozapadne opozicije da ovaj dokument običan pamflet koji treba „da sakrije nameru o kopanju litijuma”.
Rasprava je, za razliku od prethodnog dana, imala nešto malo više dodira s dnevnim redom, mada je najviše vremena potrošeno na priču o litijumu. Šef poslaničkog kluba ZLF Radomir Lazović kazao je da je „deklaracija koja se predlaže, sverežimska deklaracija, koja bi kod građana trebalo da probudi ideju da se vlade Srbije i Republike Srpske bave nacionalnim interesima, a svima je jasno da je ovo nacionalistički pamflet, koji služi režimu da kaže kako nam preti opasnost od neprijatelja, pre svega unutrašnjih”.
Pitao je „koje su se to velike sile udružile da nema klima u porodilištima, da pola Vojvodine nama pijaću vodu, donose svesrpsku deklaraciju, a ne mogu ljudima da reše problem kanalizacije”. Dodao je: „Kažu treba nam sloga i jedinstvo, pa evo dugo u našem narodu nije bilo takvog jedinstva kao sada u otporu iskopavanju litijuma. Gde je narodna inicijativa za sprečavanje iskopavanja litijuma? ZLF traži posebnu sednicu s narodnom inicijativom, a predložićemo i svoju deklaraciju, jer interes srpskog naroda u socijalno-ekonomskom smislu jeste ugrožen.”
Premijer Vučević mu je odgovorio: „Sklonite se iz stranačkih uniformi. Razmišljajte o odgovornosti prema srpskom narodu, građanima Srbije i prema našoj otadžbini Srbiji. Brine me kada pričate o tome da je ona fikcija i da je to jeftina demagogija. Voleo bih da nam se ne dešava ono što nam se dešava, da, između ostalog, nemamo trenutno 300 konačnih rešenja za iseljavanje Srba iz stanova iz Severne Kosovske Mitrovice, kao ni pokušaje revizije Dejtonskog sporazuma, da se srpskom narodu u regionu ne priznaju prava koja se priznaju svim drugim narodima. Deklaracija ne rešava sva pitanja i sve ove probleme, ali donosi političku podlogu i, pre svega, institucionalni pristup kako mora da se vodi politika države. Molio sam vas, pozivao, apelovao prema narodnim poslanicima da ovo nije stranačka deklaracija, nego da treba da bude narodna, nacionalna deklaracija. A vi pričate da ćete vi da napravite sopstvenu deklaraciju. Pa to je nešto što samo ide naruku onima koji ne žele dobro našoj državi, da se delimo po pitanjima po kojima ne bismo smeli da se delimo.”
Poslanicima koji su kritikovali projekat „Jadar” rekao je da svojim nastupima obmanjuju javnost i da bi i oni kopali litijum. Istakao je: „Vi, jer ste dovodili taj isti ’Rio Tinto’. I tad se niste protivili.” Dok je govorio, sve vreme mu je dobacivao Aleksandar Jovanović Ćuta (EU), a predsednica parlamenta Ana Brnabić mu je izrekla opomenu zato što je „pretio premijeru da će mu izvući uši”.
Milenko Jovanov (SNS) kazao je da „nije neko strani plaćenik zato što mi to kažemo, nego zato što ga plaća Haki Abazi” i dodao: „On nije rekao da neće biti kopanja litijuma, nego da ova vlast to ne može da radi. Da li je moguće da će ekološko zagađenje zahvatiti samo deo populacije, pa će trovati samo protivnike vlasti? Pa, valjda će trovati i nas. Ovo je brutalna laž, njima je potrebna, oko koje će se okupiti, to je sada litijum, kao što je lane, nažalost, bilo ubistvo dece. Neće biti kopanja litijuma ukoliko ne bude u potpunosti zaštićena životna sredina i život građana Srbije.”
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić rekao je da postoji projekat „Čista Srbija”, u vrednosti od 3,5 milijardi evra, treba da pokrije 73 jedinice lokalne samouprave na 93 lokacije, sa 159 postrojenja za preradu otpadnih voda, te da se u drugoj fazi gradi kanalizacija i postrojenje na devet lokacija.
Lider NDSS-a Miloš Jovanović kazao je da se vlast „osramotila ovom sednicom – na sva zvona ste govorili o Svesrpskom saboru, a onda ste ovu važnu deklaraciju stavili na dnevni red među 60 tačaka”. Dodao je: „To je šteta, jer je tekst deklaracije skoro pa dobar. Dobar je kad pominjete Srpsku pravoslavnu crkvu, kao jedan od stubova opstanka našeg nacionalnog identiteta, a dobro je baviti se identitetom, jer smo mi malo dezorijentisani. Neke stvari su nedorečene, pominjete Srebrenicu, a samo kažete da se ne podržava rezolucija GS UN, je l’ bilo teško staviti da u Srebrenici nije bilo genocida? Svaka čast na borbi u GS UN, ali GS UN je usvojila tu rezoluciju, ako mi ne kažemo da nije bilo genocida, ko će drugi? Ako to nije problem reći, hajde da usvojimo našu (NDSS) rezoluciju. Nećemo podržati deklaraciju, između ostalog, zbog vašeg insistiranja na članstvu u EU, to je legitimno, ali protivrečno svemu što piše u deklaraciji, jer EU traži eksplicitno priznanje KiM. Krupniji razlog zašto smo protiv jeste protivrečnost izeđu vaših reči i dela.”
Potpredsednik vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić osvrnuo se na Jovanovićevu opasku o Ohridskom sporazumu, rekavši „da ništa što je ispod naših nivoa zaštite nacionalnih i državnih interesa nije potpisano ni primenjeno, mi smo poslali i pisane rezerve”. Dodao je: „Nemojte nama prebacivati za KiM, mi smo se za njega bar borili, a vi ste od 2001. godine do 2008. doveli da oni jednostavno proglase nezavisnost Kosova. A za to vreme ste organizovali moleban, razbijanje trafika i krađu patika ovde u Knez Mihailovoj ulici. Nemojte sada vi da solite pamet nekome o patriotizmu.”
Premijer Vučević kazao je da u deklaraciji sa Svesrpskog sabora piše da taj sabor ne podržava rezoluciju o Srebrenici, a istakao je i da Srbija nije prihvatila francusko-nemački sporazum za KiM, te da je neprihvatljivo priznavanje nezavisnosti tzv. Kosova. Dodao je: „Rezolucijom o Srebrenici, koja je usvojena u GS UN, izvršen je pokušaj kolektivnog okrivljavanja celog srpskog naroda, koji je neprihvatljiv i ne može biti sproveden u delo. Potpuno je jasan naš stav u odnosu na ono što je definisano u toj rezoluciji. A mislim da je ovo jedan i odgovoran i pristojan način pristupa da ne kopamo po ranama Bošnjaka, Muslimana za stradanja njihovih sunarodnika, već da se jasno odredimo u odnosu na pravnu kvalifikaciju, a rekao bih političku, i svakako na ono što se dešava ili se dešavalo u odnosu na usvajanje ove rezolucije. Još jednom, nismo prihvatili francusko-nemački sporazum, nismo ga potpisali i stavili smo jasne odrednice, odnosno jasne primedbe na isti i rekli vrlo jasno, neprihvatljivo je bilo kakvo implicitno, eksplicitno priznavanje nezavisnosti takozvanog Kosova. To je crvena linija Republike Srbije. Svakako ćemo razgovarati i iskoristiti svaki manevarski prostor da nas ne progone, ne kažnjavaju, ne sankcionišu i da ne izgubimo nešto drugo vredno za građane. I samo razumite malo da ne moramo sve karte uvek da pokažemo javno.”
Vučević je rekao i da nema nameru da bude advokat EU, ali dokle god postoji interes, i politički i ekonomski, Srbija ide u tom pravcu i to je, kaže, jasno. Istakao je: „EU nije skup emocija i ljubavi, nego interesa. Apsolutno sam svestan svih naših razlika, ali da izolujem Srbiju i da vodimo takvu politiku, nemam nameru. Dokle god je ta politika koja vodi napred Srbiju u ekonomski razvoj, a jačanje i vojske, i policije, i prosvete, i zdravstva, ja sam za tu politiku. Ako je to put u EU, to je put u EU.”
Uz mnogo vike i uvreda, polemisali su Dragan Đilas (SSP), Dejan Bulatović (SNS), ministar Siniša Mali, guverner Jorgovanka Tabaković, potpredsednik vlade Aleksandar Vulin… Polemisalo se tako da je Brnabićeva više puta rekla da je zapanjena, a Đilasu je rekla da „u ovom domu damama, kao što je Jorgovanka Tabaković, niti bilo kojoj, nećete govoriti da su bitange”.
Ekologija, kumovi i buzundžije
Kratko, ali veoma oštro su polemisali ministar saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, Aleksandar Jovanović Ćuta (EU) i Milenko Jovanov (SNS) o ulozi kumova u zaštiti životne sredine. Reagujući na Jovanovićevo celodnevno vikanje i dobacivanje premijeru i ministrima dok su govorili, Vesić je rekao da će na „teror, vređanje, psovanje i iznošenje laži” podacima pokazati njegove duple aršine. Pokazao je fotografiju na kojoj je Jovanović sa „čovekom koji se predstavlja kao njegov kum, izvesni Miroslav Kovačević, zvani Miša Ćuskija, koji je izgradio ekskluzivni kompleks zgrada – ’Šumice’ u Beogradu, dobio je dozvolu i sve bi bilo u redu da nije zbog toga posekao 461 stablo, a u blizini su Osma gimnazija i muzička škola i nije bilo protesta, kum može oteti deci 461 stablo”.
Jovanović je odgovorio: „Mog kuma ne zovu Ćuskija, a ni Nikola Petrović. Ne mešam se u bilo čije poslove, za razliku od vas, počevši od Ane Brnabić, da vidimo koliko ste vi teški, pošto se ovde iznose privatni podaci. Mog kuma volim, družimo se od osnovne škole, ne zanimaju me njegovi biznisi i nisam mu ja izdao dozvolu, otvorite vaše imovinske karte.”
Vesić je konstatovao da „smo sad bar mogli da čujemo priznanje gospodina Jovanovića da je to njegov kum”. Dodao je: „Kaže da ne pita kuma šta radi, pa što ga na ovom sastanku ne pita i ne reče da on druge zbog toga napada. Ćuti, kao što ćuti kad priča drugim investitorima da može da im pomogne kod izrade studije o proceni uticaja na životnu sredinu, tako što ih neće napadati. Ne kažem da ste vi ovo gradili, samo da se niste bunili i, hvala bogu, što ste to priznali.”
Jovanović je kazao da je Vesić „crven u licu zato što laže” i dodao: „Nemojte mog kuma da zovete Ćuskija, on se zove Miroslav Kovačević i ja sam ponosan na njega, a to da li je neko gradio protiv zakona, vi ste mu dali dozvolu. Ovaj čopor, koji mi dobacuje, slušaj ti pudlice Vučićeva (Jovanov), ti što mu klečiš, da ne kažem šta mu radiš, lažovčine…” Brnabićeva mu je isključila mikrofon, on je nastavio da psuje, a ona je konstatovala: „Ovakvu reakciju još nisam videla, a svašta smo ovde videli.”
Jovanov je kazao da „smo saznali da on ništa ne radi za džabe”. Dodao je: „Ovo je renta poslanik, može da okači cenovnik na vrat. Kad treba da se brane Nedeljice, daj pet ari njive, pa će da brani, kad treba reka u cev, zaskoči predsednika Vučića s projektom, pa kad ne prođe, onda je protiv stavljanje reka u cev… Tako funkcioniše, tako gde on ima koristi, tu će da preti hapšenjima, ležanjem na pruzi, ali čovek ima cenu za svaku akciju, on nije nikakav ekološki aktivista, to je čovek na iznajmljivanje, koga neko ko hoće da zaštiti svoj interes angažuje da halabuči. Najobičniji buzundžija. Nemoj da glumiš poštenje, ljudi te napuštaju zato što pare s računa za stranku, ili je NVO, koje dobijaš od države stavljaš u svoj džep…” Dok je Jovanov govorio, Jovanović je sve vreme vikao, a Jovanov je kazao: „Molim da se notira da me je oterao u materinu.” Ovo bi se nastavilo da Brnabićeva nije dala pauzu za ručak.
Poslovnik i „genocid”
Lider NDSS-a Miloš Jovanović je u svom izlaganju, između ostalog, rekao da u „Srebrenici nije bilo genocida”, zbog čega je reagovao poslanik Ugljaninovog SDAS-a Ahmedin Škrijelj, zamerivši predsednici parlamenta što nije reagovala. Kazao je da je morala da reaguje, pošto je „Miloš Jovanović negirao genocid, a u Srebrenici se desio genocid, to je utvrđeno svim presudama međunarodnog suda”, pomenuo je i rezoluciju GS Ujedinjenih nacija.
Brnabićeva mu je odgovorila da nije povredila poslovnik i dodala: „Ponosim se što u ovoj skupštini svako može da iznese svoje mišljenje. U nekim drugim parlamentima za iznošenje mišljenja suprotno uvreženom narativu bi taj završio u zatvoru, a te zemlje za sebe tvrde da su demokratije. U Srbiji nije tako, Miloš Jovanović ima pravo na svoje mišljenje i izrekao ga je, vi imate drugačije i izrekli ste ga. Ponosim se ovim domom što imate pravo na to.”
Miloš Jovanović je kazao da nijednog trenutka nije rekao da se u Srebrenici nije desio zločin, „nažalost, desio se, i mi uvek iskazujemo poštovanje prema žrtvama”. Dodao je: „Dakle, to jeste bio težak zločin, ali, i to kažem kao pravnik, nije bio genocid ni po jednoj pravnoj definiciji.”