Predsednica parlamenta Ana Brnabić izjavila je danas da je veoma važno što je Srbija potpisala memorandum o mineralnim sirovinama sa EU, jer ima najoštrije standarde i veću svest o zaštiti životne sredine, kao i da je to, pored domaćih zakona, garancija da će se voditi računa o životnoj sredini.
Ona je tako odgovorila na pitanje novinara u Skupštini Srbije šta je za građane koji žive u Jadru, kao i za građane Srbije, garancija da će se poštovati zaštita životne sredine, ako vidimo sve one projekte koje je radio Rio Tinto u svetu.
“Ja sam rekla i pozivam sve, ako su zaista zabrinuti, parlamentarne političke grupacije, da napravim u okviru Narodne skupštine jedan poseban odbor, komitet, kako god želite, da se dogovorimo šta je najbolje, da svaki dan imaju uvid u sve dokumenta, da moraju da odgovaraju na sva pitanja, da idu da kontrolišu sve, ako su zaista zabrinuti zbog životne sredine”, rekla je ona.
Dodala je da bi tako mogla dodatno Narodna skupština da kontroliše sve što se tiče projekta Jadar, ali da izgleda ne postoji neko interesovanje od opozicije.
Na komentar novinara da je vlada donela nešto što je neustavno i sada Ustavni sud to oborio i pitanje kako građani onda mogu da veruju zakonima, Brnabić je rekla da je Ustavni sud promenio veliki broj zakona i vratio na doradu i da zato i postoji ta institucija. Da se ne dešavaju greške, ne bi morao da postoji Ustavni sud, dodala je Brnabić.
“Posebno je važno da smo ovaj sporazum potpisali sa EU, a cena je izuzetno visoka, svakako najviša na svetu, jer nemate oštrije standarde i veću svest o potrebi zaštite životne sredine nego na evropskom kontinentu u EU. Tako da imamo sve garancije”, naglasila je Brnabićeva. Naglasila je da su i naši zakoni o zaštiti životne sredine garancija da će se voditi računa i životnoj sredini.
“Ja sam pre učešća u vladi bila u privredi. I bavila se upravo oblašću energetike, dakle obnovljivih izvora energije. I znam koliko su se striktno primenjivali zakoni u oblasti zaštite životne sredine, kada sam ja vodila projekat izgradnje najvećeg vetroparka u Republici Srbije.
Znam kako se radila studija o proceni uticaja na životnu sredinu. Znam kako je izgledao javni uvid. I znam kako su je ispitivali i lokalni stručnjaci, i međunarodni finansijeri koji su finansirali taj projekat. Ali u ovom projektu će takođe biti i međunarodni finansijer”, rekla je Brnabić. Dodaje da međunarodni finansijeri imaju dodatno kontrolne mehanizme, prenosi Tanjug.