Kosovska Mitrovica – Život stanovnika Kosovske Mitrovice, Zvečana, Leposavića i Zubinog Potoka pod stalnim je nadzorom Prištine i vojnih snaga NATO-a, odnosno Kfora. Bilo da je reč o bespilotnim letelicama, odnosno dronovima, bilo da ih prate nadzorne ili „telesne kamere” saobraćajaca, kosovskih policajaca koji odskora i motorima patroliraju, ili su im za petama stalne patrole specijalnih jedinica kosovske policije. Svaki pedalj ove četiri opštine je u svojevrsnom „čeličnom” prstenu Prištine, svaki korak žitelja, kojih je više od 95 odsto srpskog življa, nadzire se i osmatra. To je unelo svojevrsnu apatiju kod naroda, imajući u vidu da se sve registruje u centrima privremenih kosovskih institucija, koje ove poteze opravdavaju potrebom za „većom bezbednošću” ovog dela pokrajine.
Mora se priznati da je u poslednje vreme zujanje svojevrsnih „trutova”, „pčela”, odnosno bespilotnih letelica utihnulo, ali je istina da na teritoriju severnog Kosmeta ne može „ni muva” da preleti, a da ne bude registrovana od pogranične kosovske policije, jer su administrativne linije Kosmeta i centralne Srbije celom dužinom pokrivene i dronovima i kamerama. Osim video-nadzora, na svakom delu administrativne linije krstare patrole kosovske pogranične policije potpomognute policajcima, koji kvadovima zalaze i u najudaljenija sela podno Kopaonika, Rogozne i Mokre gore, unoseći strah žitelja ovih mesta gde u pojedinim domaćinstvima živi tek jedan ili dvoje Srba.
Dodatno uznemirenje izazivaju agenti kosovske obaveštajne službe (ŠIK), koji su potpomognuti „srpskim doušnicima” u svakom momentu spremni da „kidnapuju”, kao što je bilo masovno kidnapovanje prošle godine posle nasilnog upada albanskih „gradonačelnika” u opštine koje su funkcionisale u srpskom sistemu. Milovan Drecun, doskorašnji predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju, na pitanje „Politike” kako komentariše konstantni nadzor kosovske policije nad srpskim življem, bilo da je reč o dronovima, kamerama koje su postavljene i u ruralnim predelima u cilju sprečavanja navodnog šverca ili nadgledanju od strane kosovske obaveštajne službe, kaže: „Delovanje je upereno na zastrašivanje Srba, ali i protiv svakog vida suprotstavljanja. Na severu Kosmeta je maksimalno nadgledanje izviđačkim dronovima, gde su pod prismotrom ljudi, vozila, sva roba koja ulazi na sever, pa iako Priština zagovara nekakvu slobodu kretanja, na terenu je ona po pitanju Srba potpuno ugrožena.”
Mada Priština priznaje da „u cilju postizanja bolje bezbednosti, ali i sprečavanja krijumčarenja” koristi bespilotne letelice, poznato je i da pripadnici Kfora, odnosno snaga NATO-a, nadgledaju teritoriju severa. Imajući u vidu da predstavnici međunarodne zajednice, kako civilno, tako i vojno osoblje, nijednog momenta ne osuđuju poteze Prištine, ostalo je nejasno zašto nisu komentarisali saopštenje Srpske liste, koja je postavljanje kamera u četiri opštine ocenila kao „nabijanje Srba u svojevrsni geto u 21. veku na tlu Evrope”.
Reakcije međunarodnih zvaničnika su izostale, što je bilo i realno očekivati, znajući da su upravo Britanci, Nemci i SAD glavni „sponzori kako bi Kosovske bezbednosne snage (KBS) prerasle u oružanu vojsku Kosova”. Srbe na severu posebno brine isporuka iz Turske, koja je Prištini „prodala ili poklonila” letelice „bajraktar”, a one ne služe samo za izviđanje, već i za eventualna vojna dejstva. Zvanična Priština se ilegalno vojno oprema i naoružava i od strane Amerike, u svrhu transformacije KBS u „vojsku Kosova”, koja danas broji 2.500 pripadnika, s ciljem da do okončanja transformacije 2026. godine sa rezervistima ima 20.000 vojnika.
Da su Srbi na severu veoma zabrinuti zbog činjenice da im se svaki korak prati govori i to što su kretanje sveli na najmanju moguću meru, posebno u večernjim satima, kad se kreću samo oni koji traže pomoć zdravstvenog osoblja u Kliničko-bolničkom centru (KBC) u Kosovskoj Mitrovici. Mnogo puta se dešavalo da vam iznad glave duž magistralnih puteva koji vode ka Jarinju i Brnjaku „zuji” bespilotna letelica, koja ih u stopu prati, a zvuk dronova posebno je izražen noću, kada i po nekoliko sati stoje u mestu ili se letelica minimalno pomera.
Nezvanična saznanja govore da se komandni centar za nadgledanje severa nalazi u kasarni „Belvedere” u selu Svinjaru, koje se oslanja na južnu Kosovsku Mitrovicu i iz kojeg je 2004. proteran sav srpski živalj. Kasarnu u kojoj je do 1999. bila srpska vojska koriste specijalne jedinice kosovske policije, a tu je i centar za ometanje signala mobilne telefonije.