Na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Republike Srpske juče je jednoglasno usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević ocenio je da je to istorijski značajna odluka i da su na tekst dokumenta ponosi svi. Parlamenti Srbije i RS bi u narednih 90 dana trebalo da usvoje deklaraciju. Tekst deklaracije će, kako je Vučević dodao, odmah dobiti svi predstavnici Srba iz Crne Gore i Severne Makedonije, Srpske liste sa KiM i episkopi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić naglasio je da su u samoj deklaraciji pažljivo birane reči i da je govoreno o svemu. On je rekao da se u deklaraciji govori o Kosovu i Metohiji, poštovanju Rezolucije 1244, ali se jasno govori i o dijalogu kao suštinskom načinu rešavanja problema između Srba i Albanaca i jer, kako je rekao, ne postoji drugo rešenje sem dijaloga i insistiranja na poštovanju Briselskog sporazuma i ispunjavanja obaveza o ZSO.
Srbija je, kako je dodao, uvažila neke zahteve RS, jer je važna sabornost. „Ne možemo mi da budemo ti koji ćemo uvek ljudima iz RS da kažemo da bolje razumemo njihove probleme nego oni sami”, rekao je Vučić.
Istakao je da je bio čvrst kada su neki tražili da se deklaracija ne donese, kao i u UN, rekao je Vučić i dodao da u samoj deklaraciji postoji jedna tačka koja govori o čuvanju tradicionalnih prijateljstava, onih koja smo uvek umeli da čuvamo i u najtežim mogućim vremenima.
On je istakao da Srbija i Republika Srpska nikad nisu prekršile dogovor postignut pre 10 godina, da bez obzira na različita mišljenja – nikad ne smeju da trpe odnosi Srbije i Srpske. Naglasio je da taj dogovor podrazumeva i da se nikada u Srbiji ne sme čuti loša reč o Srpskoj i obrnuto, kao ni o onima koji vode Srbiju i Srpsku.
Vučić je podsetio da je bilo i perioda kada smo postavljali zidove na Drini. „Da vas ne podsećam na to da smo se stideli naretko svog naroda iz Krajine, kojima smo zatvarali prilaze centrima naših gradova i davali im samo pravo da se kreću auto-putevima, kao i do toga da uvek imamo nešto da kažemo onima s one strane Drine”, rekao je Vučić.
Naglasio je da je ponosan na to što je rođen u Beogradu, ali da nije nikada zbog toga govorio da je bolji ili veći od nekog drugog i podsetio da ima poreklo sa druge strane Drine. „Samo za nas Srbe koriste različite prisvojne prideve, kao nadimke. Pa imamo i hrvatske Srbe i bosanske Srbe, crnogorske Srbe, i ovakve i onakve. Mi ovde imamo u Vladi Srbije i Hrvate, a jesmo li nekada rekli srpski Hrvati? Niste nikada mogli da čujete takvu sintagmu ili bilo šta slično. To samo za Srbe važi. To je valjda ostalo još iz onog vremena Nezavisne države Hrvatske, kad su se ponosili nekim srpskim generalima u ustaškoj vojsci”, rekao je Vučić.
Dodao je da verovatno i sada računaju da „takvih dobrih Srba ima svuda”. „Imamo mi takvih nekoliko i na Kosovu i Metohiji, srećom svega nekoliko, jer naš junački narod na Kosovu i Metohiji nikada nije i nikada neće dozvoliti da ostane bez svog imena, srpskog imena i prezimena i bez svoje srpske države. Ma koliko teško bilo, a pred nama su teški dani”, rekao je Vučić.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je ova deklaracija istorijski dokument koji rehabilituje srpski nacionalni interes i istakao da samo srpski državni i nacionalni interes nema alternativu.
Dodik je na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Srpske pozvao da se ovakvi sabori održavaju svake druge godine, jer, kako je naveo, „razumejte da nam je veoma teško ostati u BiH sa onima koji nam nameću etiketu genocidnosti”.
On je ponovio da neće odustati od toga da Republika Srpska, Dan Republike ubuduće obeležava 15. februara kao Dan republike, a 9. januara kao Dan nastanka Republike Srpske.
„Deklaracijom se obuhvataju svi važni aspekti naših odnosa. Neki će misliti da to nije dobro, ali danas smo u vremenu kada nema oklevanja”, rekao je Dodik i istakao potrebu da srpski narod rehabilituje svoju snagu. Ocenjujući Svesrpski sabor kao forum svih građana Srbije i Srpske, ali i drugih naroda koji u njima žive, Dodik je poručio da je ponosan i što je, kako je kazao, bio saradnik Vučića na ovom pitanju.
Naveo je da je Srpska pravoslavna crkva za srpski narod institucija koja je očuvala identitet gotovo u nemogućim okolnostima. Kazao je da Republika Srpska želi jaku Srbiju, koja je poslednje decenije neprepoznatljiva. „Srbija se vraća na pozicije da brani Dejtonski sporazum, zahvaljujući predsedniku Aleksandru Vučiću vratila se i obeležavanju zajedničkih datuma iz istorije”, naveo je Dodik.
Predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković ocenio je, na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Republike Srpske, da je ovo istorijski dan i poručio da će biti doneta odluka o raspisivanju međunarodnog konkursa za idejno rešenje za izgradnju spomenika posvećenog jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini i Beogradu.
Višković je rekao da će to biti mesta gde će moći da se oda pošta svima koji su na najmonstruozniji način stradali u jedinom logoru na svetu koji je imao zatočenu decu.
„Hvala Srbiji i hvala predsedniku i čitavom timu oko njega za jednu ovakvu podršku prema svim Srbima koji ne žive u matici, nego se nalaze van granica”, rekao je Višković.
On je istakao da je to veliko ohrabrenje za sve Srbe, navodeći da se danas piše nova istorija srpskog naroda. „Sve što radimo, radimo da zaštitimo sebe i svoj interes, razvoj i put, a nikako da napravimo štetu bilo kome, iako će mnogi od ovog skupa praviti senzaciju šta mi radimo – ništa što bi njih trebalo da brine”, rekao je Višković. Kako je dodao, došlo je vreme da srpski narod zaštiti svoj interes.
A pre početka zajedničke sednice dveju vlada, Vučić, Vučević i Brnabićeva priredili su ispred Palate „Srbija” doček za najviše zvaničnike Republike Srpske. Predsednik Vučić i predsednik Dodik sačekali su patrijarha srpskog Porfirija.
Nakon zajedničke sednica vlada Republike Srbije i Srpske u prisustvu dvojice predsednika i crkvenih velikodostojnika, potpisani su brojni sporazumi o daljoj saradnji. Pre toga, a u okviru obeležavanja manifestacije „Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska”, premijer Srbije Miloš Vučević sastao se u Palati „Srbija” sa predsednikom Skupštine Crne Gore Andrijom Mandićem. Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić održala je sastanak sa predsednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem, potpredsednicima Narodne skupštine Republike Srbije i Narodne skupštine Republike Srpske i predsednicima i potpredsednicima Parlamentarnog foruma Republike Srbije i Republike Srpske.
Mir je naš ključni interes
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da su pred nama teški dani, ali da je mir ključni interes Srbije. On je na zajedničkoj sednici delegacija Srbije i Republike Srpske pojasnio da su teški dani pred nama pre svega zbog dešavanja u Evropi i svetu, jer kada sila udari na silu niko ne želi da se povuče.
„Ako pogledate Evropu i SAD, one ne mogu da dozvole da Rusija pobedi, a Rusija da izgubi rat. I to nas vodi u svetsku katastrofu. Zato je naš vitalni interes očuvanje mira. Napadani smo, proganjani, u Prvom svetskom ratu smo izgubili dosta stanovnika, u Drugom isto. U antifašističkim pokretima u bivšoj Jugoslaviji bili su uglavnom Srbi”, rekao je Vučić, a preneo Tanjug. Zbog toga je vreme, istakao je, da čuvajući mir gradimo budućnost, jer da nije bilo tih ratova bilo bi nas više nego Holanđana. „Zato je mir naš ključni interes”, zaključio je Vučić.
Mali: Ekonomska razmena Srbije i Srpske premašila milijardu evra
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da je ekonomska razmena između Srbije i Republike Srpske prošle godine premašila milijardu evra, kao i da očekuje da će u budućnosti biti još veća. On je na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Srpske, u okviru Svesrpskog sabora, podsetio da je Srbija od 2018. do danas za projekte u lokalnim samoupravama Srpske i u četiri grada u Federaciji Bosne i Hercegovine opredelila 100 miliona evra.
Dodao je da će Srbija naredne sedmice izdvojiti 10 miliona evra za izgradnju auto-puta Bijeljina – Sremska Rača, kao i da će auto-put Kuzmin – Sremska Rača biti završen do kraja godine, ali i da će uskoro biti izabran izvođač radova i započeto projektovanje saobraćajnice od Požege do Kotromana na granici sa Republikom Srpskom.
Naveo je i da ima mnogo planova kada je reč o železničkom saobraćaju, koji se odnose na prugu Beograd–Sarajevo, kao i investicije u oblasti energetike, poput projekata u gornjem toku Drine, kao što su hidroelektrane „Paunci”, „Foča” i „Buk Bijela”.
Dodao je da se radi mnogo kada je reč o prenosnom sistemu, odnosno na izgradnji Transbalkanskog elektroenergetskog koridora.
Mali je istakao da je od velike važnosti i povezivanje privrednih komora Srbije i Srpske, kao i da se što pre napravi industrijska zona između Bijeljine i Zvornika, gde će se otvoriti nova radna mesta.
Gujon: Radiću na jačanju kulturnih veza Srbije i Srpske
Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon izjavio je da je tokom dosadašnjih obilazaka Republike Srpske i regiona primetio da je u svakom mestu postojala neka donacija R. Srbije, bilo da je to pomoć opštini, bilo izgradnja neke škole, vrtića, bolnice. Gujon je rekao za RTS da je tokom prethodnih godina Srbija uložila oko 107 miliona evra u Srpsku. „To je ogroman novac, ali se ne radi samo o njemu, već i o kulturnim vezama i razvoju, solidarnosti. Predsednik (Srbije Aleksandar) Vučić je pokrenuo taj lanac solidarnosti, a pogotovo nakon poplava 2014. godine”, ukazao je Gujon. On je istakao da će kao predsednik Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju raditi na jačanju kulturnih veza Srbije i Srpske.