Svesrpski sabor „Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska”, koji se danas održava u Beogradu, još jednom će pokazati da su Srbi za mir, toleranciju i bezbednost svakog stanovnika. Na ovoj manifestaciji srpski narod u ovom delu Evrope dokazaće posvećenost opstanku i očuvanju svog nacionalnog identiteta i jedinstva nadležnosti Republike Srpske u Bosni i Hercegovini. Na Svesrpskom saboru biće predstavljena i deklaracija koju bi nakon toga trebalo da usvoje skupštine Srbije i Republike Srpske. U toj deklaraciji biće opisana aktuelna situacija sa srpskim narodom svuda gde on živi, ali i budući koraci.
Sabor počinje u 9.30 sati u Hramu Svetog Save održavanjem molebna za Republiku Srbiju i Republiku Srpsku, nakon čega će sledi sastanak Vučića i Dodika, kao i srpskog člana Predsedništva BiH, predsednika narodnih skupština Srbije i Republike Srpske i predsednika vlada Srbije i Republike Srpske sa srpskim patrijarhom Porfirijem. U 12 časova održaće se zajednička sednica vlada Srbije i Republike Srpske u prisustvu dvojice predsednika i crkvenih velikodostojnika, nakon čega će biti razmenjeni potpisani dokumenti, navodi se u saopštenju za medije Službe za saradnju s medijima predsednika republike. Vučić i Dodik će u 14 časova s resornim ministrima dve vlade obići veterane. Centralno obeležavanje manifestacije „Jedan narod, jedan sabor – Srbija i Srpska” počeće u 17 časova na Trgu republike, a vatromet iz Parka Republike Srpske na levoj obali Save planiran je za 21 čas.
„Imaćemo mnogo važnog i zajedničkog u sferi kulture i da se konačno odrede svi zadaci u vezi s izgradnjom i u Donjoj Gradini i u Beogradu Muzeja žrtava Jasenovca. Veoma je važno da se s tim krene. Tri godine to nismo uradili. I stvarno sam sit priča i ponovo sam, nažalost, morao da povisim ton i s tim će sada da se krene”, istakao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Potvrda jedinstva, nastavak saradnje, jačanje povezanosti uz dobrosusedske odnose – tako u Banjaluci vide neke od ciljeva sabora. Odgovaraju i onima koji strepe od ovakvog okupljanja.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik na Svesrpski sabor dolazi s ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu, gde se sastao s predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom. Pre puta u Rusiju Dodik je govoreći o današnjem skupu rekao da će „Svesrpski sabor Srbije i Republike Srpske usvojiti dokument u kojem će pravnim jezikom, prihvatljivim, biti rečeno sve ono što Srbi u Republici Srpskoj i Srbiji misle” i dodao da će to biti izraz srpskih vrednosti. „Mi hoćemo”, rekao je Dodik, „Republiku Srpsku i stabilnu Srbiju. Hoćemo da naš narod bude zaštićen u Sloveniji, u Hrvatskoj. Hoćemo da ima svoj status u Crnoj Gori.”
Ministar inostranih poslova Srbije Marko Đurić kaže da ga izuzetno raduje što će se u subotu sabrati na do sada najvećem i najgrandioznijem kongresu svih Srba iz regiona i sveta. Za „Politiku” kaže da će na skupu pokazati ne samo jedinstvo našeg naroda, ma gde se on nalazio, nego i poslati poruku prijateljstva, saradnje i solidarnosti u zajedničkom pogledu na budućnost.
„Svesrpski sabor potrebniji nam je nego ikad. U ovom času, u kojem se naša zemlja nalazi pred iskušenjima, u času u kojem se suočavamo s velikim izazovima koji ugrožavaju goli opstanak našeg naroda na Kosovu i Metohiji, predsednik Vučić prepoznao je nužnost okupljanja naše nacije i udruživanja svesrpskih snaga u očuvanju zajedništva i stabilnosti na našim prostorima. To je jedinstvena prilika da na jednom mestu svi razgovaramo o tome kako da se zajednički bolje povežemo sa svekolikom srpskom dijasporom i našim iseljenicima širom sveta i da napravimo planove i dogovore o zajedničkom lobiranju na najvažnije nacionalne teme”, kaže Đurić.
„Ovom značajnom forumu prethodiće zajednička sednica vlada Republike Srbije i Republike Srpske, na kojoj će moje kolege ministri – i ne samo ministri, biće tu i predstavnika drugih državnih organa, javnih preduzeća, institucija, ustanova kulture i mnogih drugih, vođenih istom vizijom i istom željom da daju svoj doprinos zajedničkom napretku – sa svojim homolozima iz bratske Republike Srpske potpisati sporazume i memorandume u brojnim oblastima, dokumente koji će učvrstiti niti saradnje u regionu i doneti razvojne šanse i prosperitet našim građanima”, naglasio je Marko Đurić.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović kaže da je reč o velikoj i značajnoj manifestaciji kojom se želi prikazati i dokazati jedinstvo srpskog naroda s obe strane Drine. „Jedinstvo koje je usmereno ka zajedničkoj budućnosti, sudbini koju delimo, ali jedinstvo koje nije usmereno ni protiv koga drugog, kako u Srbiji, tako u Srpskoj ili bilo gde na Balkanu, jedinstvo koje nikoga ne ugrožava”, rekao je Starović. Dodao je da će ovaj sabor imati i svoju društvenu i kulturnu dimenziju, ali i značajan politički sadržaj, koji će se, pre svega, ogledati u deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničke budućnosti srpskog naroda, koja će biti usvojena na zajedničkoj sednici vlada Srbije i Republike Srpske.
Istoričar Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost kaže da je nakon više decenija, na osnovu inicijative predsednika Vučića, sazvano svesrpsko okupljanje u vrlo osetljivom i teškom trenutku. Za „Politiku” kaže da je to urađeno posle kontroverznog usvajanja sramnog teksta takozvane rezolucije o Srebrenici u UN i da bi Svesrpski sabor trebalo adekvatno da pruži odgovore na pitanja u vezi s budućnošću srpskog naroda.
„Naročito posmatrajući kontekst geopolitičkog trenutka u kojem živimo, u svetlu dva rata koji sve više liče na svetski rat i, naravno, u kontekstu položaja srpskog naroda nakon rezolucije o Srebrenici, u turbulentnom i po Srbe nimalo prijateljskom okruženju, kakvo je zapadni Balkan. Svesrpski sabor je jedna od malobrojnih prilika i trenutaka, ako posmatramo istoriju srpskog naroda od 1804. godine do danas, da se svi Srbi okupljaju. Možemo da kažemo da je to jedna velika narodna skupština koja bi ne samo trebalo da pruži odgovor na konsekvence proizašle iz sramnog usvajanja tzv. rezolucije UN, već i da postavi okvire i principe nacionalne politike za naredne godine i decenije. Svesrpski sabor je tradicionalna institucija srpskog naroda, i ovaj sabor predstavlja obnavljanje te davno zaboravljene institucije, kako bismo postavili temelje naše budućnosti”, naglašava Ognjen Karanović. Antrfile
Vulin: Kad su Srbi jedinstveni i stabilni, onda je i Balkan miran
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin ukazao je da srpsko nacionalno pitanje na Balkanu ne može da se rešava parcijalno i pojedinačno, nego samo posmatrajući Srbe kao celinu, odnosno jedinstven politički narod. Suštinska poruka skupa je da su Srbi nakon dugih decenija lutanja ponovo postali jedinstven politički narod i da će zajedno donositi odluke suštinske za opstanak, bez obzira na to gde žive. „Poruka je – mi smo jedno, svesni smo izazova koji su pred nama i nećemo dozvoliti da nas, kao u vekovima iza nas, dele, svađaju i okreću jedne protiv drugih”, naglasio je za Srnu Vulin, koji je i senator Republike Srpske. „Ovo je dobra vest za Balkan, jer kad su Srbi stabilni, kad su Srbi jedinstveni, kad je Srbija snažna, onda je Balkan siguran i miran. Ovo nije upereno ni protiv jednog naroda, već je ovo korišćenje prava Srba da budu jedinstven politički narod i da o najbitnijim pitanjima u vezi sa sopstvenim opstankom odluke donose zajedno, razmišljajući o tome kako se one odnose na Srbe bez obzira na to gde oni žive”, naveo je. Antrfile
Dodik: Biće referendum o nezavisnosti, ali datum nije određen
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je BiH propala zajednica i da ne može da funkcioniše na način da se krše Ustav i vlastita pravila. Kazao je da je činjenica da je prilikom usvajanja rezolucije o Srebrenici zloupotrebljen Ustav BiH, da su je pokrenuli Bošnjaci zajedno s Nemcima, te da je ona poremetila odnose u BiH. Zahvalio je Ruskoj Federaciji što razume odnose u BiH i naglasio da je ruski stav u vezi s tim da rezolucija neće doprineti pomirenju bio tačan. Ponovio je da će biti održan referendum o nezavisnosti Republike Srpske, a da će datum održavanja tog referenduma biti naknadno određen. „Postoji odluka o razdvajanju, ali još nije određen konkretan datum. Potrebno je da se obavi dosta analiza. Mi bismo to želeli već sada, ali, osim nas, postoje još dve strane u tom procesu. Za ovo je, naravno, potrebno vreme”, rekao je Dodik u intervjuu za Tas na marginama Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma. Kaže da predstoji proces pregovora o razdruživanju RS od Federacije BiH u BiH. „Uvereni smo da već postoji dovoljno istorijske, civilizacijske zrelosti da je to potrebno i da će se desiti”, ocenio je Dodik. Dalje je naveo da bi ostanak RS u BiH „bio gubljenje i vremena i mogućnosti”, dodavši da RS ne želi da stvara nestabilnost, zbog čega je predloženo odvajanje od BiH.