Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je rezoluciju o Srebrenici kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom promišljanja i sećanja na “genocid” u Srebrenici 1995. i koji bi trebalo da se obeležava svake godine.
Rezolucija je usvojena sa 84 glasa za, 19 protiv i 68 uzdržanih.
Rezolucija o Srebrenici usvojena je sa 84 glasa za, od 193 država članica Ujedinjenih nacija, dakle većina zemalja članica UN (109) nije podržala rezoluciju o Srebrenici.
Oni koji Srbiji ne misle dobro očekivali su daleko veću podršku, pa su sada razočarani.
Novinar Senad Hadžifejzovića uzrujano je govorio o debaklu rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama i krahu ambicija njenih tvoraca i sponzora.
Od 193 zemlje, 109 nije bilo “za”. Kakav vam je to uspeh?! Čime se Lagumdžija hvali – upitao je Hadžifejzović.
“83 glasa za rezoluciju je malo. 19 glasova protiv je mnogo. 68 država suzdržano – to je previše. 21 država nije glasala – takođe previše. Od 193 zemlje 109 nije bilo za rezoluciju, 84 jeste. I kakav je to uspeh? Genocid u Srebrenici, kao i u Ruandi, traži konsenzus, jedan glas čitavog sveta. I čime sebe hvali Lagumdžija? Čak ni velika Amerika, Kanada, Australija, čak ni čitava Evropska unija, čak ni čitava Organizacija islamskih zemalja, nisu uspele da skupe više od 84 glasa, a Lagumdžija se hvali da je to on. Čak 38 sponzora, i to onih najvažnijih, najsnažnijih država, jedva je uspelo da izlobira, ubedi, i to mesecima, još samo dodatnih 46 zemalja, a on se hvali”, rekao je Hadžifejzović u emisiji.