Ministar spoljnih poslova Marko Đurić, zajedno s predsednicom Narodne skupštine Anom Brnabić i ambasadorom Kraljevine Maroka u Srbiji, kao doajenom Grupe ambasadora afričkih zemalja i šefova misija u Beogradu, Muhamedom Aminom Belhažom, otvorio je juče svečanu ceremoniju obeležavanja Dana Afrike u Palati „Srbija” i zahvalio što 37 od 54 zemlje nije podržalo usvajanje nacrta rezolucije o Srebrenici u GS UN.
Đurić je na početku ceremonije istakao da mu je velika čast da se obrati u godini u kojoj se obeležava 61 godina od začetka afričkog ujedinjenja, od početka procesa stvaranja afričkog jedinstva, kojem je Srbija davala podršku od samog nastajanja. „Na početku mandata nove vlade želim da prenesem svim okupljenima da smo dobili jasnu instrukciju i usmerenje od najvišeg državnog rukovodstva da pojačamo rad na unapređenju odnosa s bratskim i prijateljskim državama Afrike. S državama Afričke unije nas deli ne samo istorija već nas veže i zajednička budućnost u kojoj ćemo da rastemo i razvijamo se zajedno”, rekao je ministar spoljnih poslova, preneo je Tanjug. Đurić se zahvalio i svim afričkim zemljama koje juče nisu podržale i glasale za nacrt rezolucije o Srebrenici u GS UN.
„Imao sam čast da s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem predstavljam Srbiju na upravo završenom zasedanju GS UN, na kome je zemlji koju predstavljam pokušano da se stvaranjem negativne političke kampanje stavi žig genocida i sramote. Želim da se zahvalim afričkim državama zbog činjenice da je 37 od 54 afričke zemlje odbilo da podrži rezoluciju”, naglasio je Đurić i dodao da Srbija neće zaboraviti ko su joj bili prijatelji.
Đurić je dodao da je BDP za manje od jedne decenije sa afričkim zemljama udvostručen i pozvao sve zemlje ovog kontinenta da učestvuju na izložbi Ekspo 2027. Istakao je da je Srbija ponosna na prijateljstvo sa afričkim zemljama koje je započela nekadašnja Jugoslavija i da će se s tim prijateljstvom nastaviti. Šef srpske diplomatije je rekao da programom „Svet u Srbiji”, u okviru kojeg studenti iz Afrike dolaze u Srbiju, stvara se jedan od, kako je rekao, zaloga za izgradnju mostova između naših zemalja i da će se nastaviti s unapređenjem kulturne, ekonomske i političke saradnje.
Brnabićeva je rekla da joj je zadovoljstvo što prisustvuje obeležavanju tog dana i prenela zahvalnost predsednika Vučića za ogromnu hrabrost koju su afričke zemlje pokazale na glasanju GS UN i dodala da će se nastati s jačanjem saradnje s afričkim državama. „Kao što je i ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao, od 54 države, čak 37 je stalo uz Srbiju u UN. To je blizu 70 procenata, jer su prepoznali da je ova rezolucija suprotna Ustavu BiH, da je stvarana u tajnosti, bez ikakvih konsultacija, bez transparentnosti i bez želje za dogovorom, koji bi doprinio pomirenju, umesto toga oživljava stare rane”, rekla je Brnabićeva. Dodala je da želi da zahvali i državama Afrike koje pružaju poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije i naglasila da 43 zemlje poštuju to.
„Čak 43 države Afrike, dakle 80 procenata svih država na afričkom kontinentu, čvrsto stoje uz Srbiju u poštovanju osnovnog principa međunarodnog prava i povelje UN, a to je nepovredivost teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država. Ova podrška nam je od neprocenjivog značaja, ali je važno da naglasim da je ova podrška ključna za stabilnost i mir u svetu, jer bez poštovanja principa međunarodnog prava, svetom bi vladao samo i isključivo pravo jačeg i to afričke države znaju možda bolje od bilo kog drugog na svetu”, naglasila je i rekla da je 31 zemlja afričkog kontinenta bila uzdržana, dok je protiv rezolucije glasalo šest zemalja.
Ambasador Maroka u Srbiji rekao je da saradnja Srbije i Afrike seže još iz vremena Pokreta nesvrstanih, kada je bivša Jugoslavija pokrenula brojne programe stipendiranja studenata iz Afrike tokom šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka. „Srbija je poslednjih godina obnovila svoju posvećenost obrazovnoj saradnji sa Afrikom, ohrabrujućim inicijativama kao što je program stipendiranja, koji omogućuje mnogim afričkim studentima, od kojih su neki danas među nama, da nastave školovanje u Srbiji. Gledajući u budućnost, postoji ogroman potencijal za proširenje ove saradnje i povećanje broja stipendija koje se dodeljuju afričkim studentima. To će pomoći da se učvrste prijateljske i ljudske veze između naših naroda i da se obuče nove generacije afričkih lidera, koji će uvek u sebi nositi ljubav i poštovanje prema srpskom narodu i naciji”, rekao je on.
Ambasador je istakao da su ljudi najvredniji resursi Afrike. „S populacijom od preko 1,3 milijarde, kontinent je dom najmlađe i najbrže rastuće radne snage na svetu. Ovi demografski pokazatelji o velikom broju mladih nisu samo izvor radne snage već i izvor inovacija i preduzetništva. Zbog toga je Afrička unija ovu godinu proglasila godinom obrazovanja. Kao što svi znamo, obrazovanje igra centralnu ulogu u razvoju i neophodno je da pojedinci i društva dostignu svoj puni potencijal. U Africi, međutim, brojni izazovi stoje na putu postizanja ovog cilja, uključujući nedostatak pristupa kvalitetnom obrazovanju, zatim infrastrukturni deficit, rodne razlike, ekonomska ograničenja, sukobi i raseljavanje”, dodao je on. Ambasador je dodao da lideri afričkih zemalja s nestrpljenjem iščekuju posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića afričkim zemljama.
Dani Afrike u Srbiji obeležavaju se u Srbiji od 2017. godine na dan sećanja kada su šefovi 32 nezavisne države afričkog kontinenta u Adis Abebi potpisali povelju kojom je stvorena Organizacija afričkog jedinstva, koja je prerasla u organizaciju Afrička unija.
Prisustvovali su i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, ambasadorka nemačke Anke Konrad i ambasador Izraela Jahel Vilan.