Connect with us

Hi, what are you looking for?

Srbija Istok Info

Politika

Hoće li Srbija plaćati milijarde za „genocid”

Hoće li Srbija plaćati milijarde za „genocid”
Podelite vest
EPA-EFE/Radek Pietruszka

Istorijski naviknuti, tokom turske vladavine, na povlašćen društveni položaj zbog religijske pripadnosti, bosanski muslimani nastojali su, odlaskom ove imperije sa Balkana, da očuvaju svoj status, usput neuspešno tražeći identitet koji je ostao izgubljen između stvarnog porekla i želje za pripadanjem nečemu drugom.

Raspadom Jugoslavije ukazala se prilika, da se na ovim prostorima, pod patronatom novih stranih gospodara, tako nešto i ostvari, a krvavi građanski rat prepun zločina iznedrio je za mnoge priliku da stvore verovatno najveći izvozni proizvod BiH – „genocid” u Srebrenici.

Zapadni sponozori, čija je anglosaksonska i germanska srbofobna politika u međuvremenu postala potpuno komplementarna, jedva su dočekali dežurne krivce čiji bi zločin trebalo da zaseni, pre svega, britanska, nemačka i druga nepočinstva kolonijalnih sila kojima brisanje čitavih naroda i civilizacija nije nimalo strano. Moglo bi se čak nazvati i uobičajenim.

Jedan „genocid“ za poneti

Da se radi o zamci kojom bi događaji u Srebrenici trebalo da nadmaše Holokaust, primetilo je i nekoliko jevrejskih naučnika. Shvativši kuda čitava stvar može da odvede, relativizovanjem genocida kao pojma, reagovali su redom Efraim Zurof, Gideon Grajf i Jehuda Bauer, navodeći zašto Srebrenica ne može da bude okarakterisana kao genocid.

– U Srebrenici se nije dogodio genocid, već ratni zločin – poručio je jedan od najvećih svetskih stručnjaka za Holokaust Efraim Zurof i istakao da se taj pojam danas bez ikakve sumnje zloupotrebljava u političke svrhe, ali i da Generalna skupština UN ne može da odredi šta je genocid.

– Izvorna definicija reči genocid je pokušaj da se uništi jedan čitav narod, to nije ono što se desilo u Srebrenici – rekao je Zurof koji je direktor Centra “Simon Vizental”.

Zurof je izjavio da rezoluciju o Srebrenici, koja je predviđena za glasanje u Generalnoj skupštini UN, ne treba podržati, jer bi označavanje Srebrenice kao genocida dodatno oslabilo sam značaj tog pojma koji služi kao važno upozorenje čovečanstvu o opasnostima ratova i sukoba.

U intervjuu za Politiku, a kasnije i u autorskom tekstu za „Tajms of Izrael”, Efraim Zurof je istakao da nije svaki ratni zločin genocid, dodajući da su, pored ostalog, Srbi u Srebrenici poštedeli sve žene i decu.

Profesor Jehuda Bauer izneo je svoje stručno viđenje da li zločin u Srebrenici predstavlja genocid ili ne. U ekskluzivnom intervjuu rađenom za potrebe dokumentaranog filma “Anatomija obmane: Srebrenica” u produkciji Centra za društvenu stabilnost, Bauer je izjavio – Nije bilo genocida u Srebrenici.

Predsednik Nezavisne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u Srebreničkoj regiji u periodu 1992. do 1995. godine Gideon Grajf izjavio je da se sa pojmom genocida ne treba igrati, pošto je u pitanju naučni termin, dodajući da genocida u Srebrenici nije bilo.

– Kod genocida postoje dva elementa, jedan je fizički, a drugi psihički. Uništenje nacionalne, etničke, rasne ili verske grupe kao takve suštinska je karakteristika svakog genocida, a to nije bio slučaj u Srebrenici. Na srpskoj strani nije postojala namera da se uništi značajan deo u odnosu na ukupnu populaciju – rekao je Grajf u intervjuu za RTRS.

– Radili smo veoma objektivno, u meri u kojoj objektivnost uopšte postoji na ovom svetu, i mislim da će naš izveštaj jednog dana biti smatran vrhunskim delom jedne međunarodne nezavisne komisije, kao što je naša. Dozvolite mi da kažem šta se nije dogodilo u Srebrenici – rekao je Grajf i istakao da je ”veoma jednostavno” temeljiti mišljenje na ”nerealnim i nenaučnim činjenicama”.

On je podsetio da je poljski advokat Rafel Lemkin skovao termin ”genocid” i definisao ga kao ”namerno uništavanje jedne nacionalne, etničke, rasne ili verske grupe”.

– Ne možete se igrati s tim. To je naučni termin. Rafael Lemkin bi se pomerio u grobu kada bi čuo da se Srebrenica definiše kao genocid. Rekao bi – oni su ludi. Ovo nije taj slučaj. Genocid je nešto drugo – rekao je Grajf.

Dobro delo ne sme proći nekažnjeno

Ironijom sudbine i istorijskih procesa Srbi su dozvolili da svoje ratne pobede i žrtve ne eksploatišu. Umesto uzimanja ratnog plena i resursa, oslobađanje „braće“ platiće potpunim uništenjem svoje nacionalne ideje, a zauzvrat će od onih koje su oslobodili dobiti i pravednu platu – nož u leđa.

Istorija je, na najbolji način, znala da kazni Srbe za višestruki pokušaj da se od tuđe čizme otimaju verne sluge i prave sa njima bilo kakvi faktori suverenosti.

Zato su danas stvari, a pogotovo granice na prostoru bivše Jugoslavije, gotovo istovetne kao za vreme nacističke okupacije. Možda je prefiks drugačiji, ali je stanje identično.

Ratna odšteta za „genocid“

I na kraju, da stvar bude potpuno lukrativna, vraćamo se na početak – potrebno je održati poseban status, ovoga puta kao žrtva ili izdržavano lice.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić upozoravao je da bi izglasavanje rezolucije o Srebrenici u UN značilo stigmatizaciju srpskog naroda kao genocidnog, nametanje krivice za genocid Srbiji i potraživanje ratne odštete.

Vučić je predvodio diplomatsku akciju u Njujorku koja je dovela do odlaganja glasanja o rezoluciji, a da se radi o dobro procenjenim posledicama koje bi imalo izglasavanje, svedoče izjave koje dolaze od samih Bošnjaka.

Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković potvrdio je da će Sarajevo insistirati na isplati ratne odštete od Srbije i najavio svaku dalju diplomatsku aktivnost protiv Beograda navodeći da “ovakva” Srbija ne zaslužuje nikakvo poštovanje.

– Mi ćemo na sve načine tražiti i nadoknadu ratne štete i obnovu revizije presude protiv Srbije jer zaista ovakav Vučić i ovakva Srbija od nas ne zaslužuju ni trunku poštovanja – rekao je Konaković.

Dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu Sead Turčalo navodi da bi usvajanje rezolucije imalo za posledicu moralnu odgovornost cele srpske nacije i krivično-pravnu političkog sistema Republike Srpske i Srbije.

Navodna aktivistkinja za ljudska prava Aida Ćorović je kritikovala diplomatsku akciju srpskog državnog vrha i istakla da odgovornost za navodni genocid imaju i druge srpske relevantne institucije poput SPC i SANU.

Bivši šef kabineta predsednika Ustavnog suda BiH Nedim Ademović navodi da bi, nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici, moglo doći do daljeg insistiranja na plaćanju ratne odštete. Ademović je gostovao u emisiji kod voditelja Senada Hadžifejzovića koji je naveo primer izvesnih presuda pred američkim sudovima koje su donete u korist, kako kaže Bosanaca Bošnjaka, protiv Radovana Karadžića. Hadžifejzović navodi da su presude vredne milijarde dolara koje bi, po donošenju rezolucije u UN, možda mogle biti naplaćene od Srbije.

– Postoje presude u Americi, pred američkim sudovima, gde su neki Bosanci, Bošnjaci tužili Radovana Karadžića za ratne zločine u ratu i te su presude donete u korist tužioca Bosanaca, a potom prebačene ovde na Balkan i sada su u Zagrebu na sudu. Trebalo bi da neki sud ovde to potvrdi – rekao je Hadžifejzović.

On se potom obratio auditorijumu obaveštavajući ga da se radi o milijardama dolara.

– Poštovani gledaoci, presude su sa kamatama sada vredne milijarde i milijarde dolara. Da li ova rezolucije skriva tu pravnu mogućnost da se te presude realizuju? One su ogromna ratna odšteta od Srbije na osnovu presuda protiv Karadžića – rekao je Hadžifejzović.

Ademović je naveo da takva mogućnost postoji i dodao da bi Srbija morala da poštuje odluke UN i da učestvuje na komemorativnim skupovima o Srebrenici.

– Siguran sam da će pravni timovi koji rade na tome pokušati da objasne da Radovan Karadžić nije počino zločine kao fizičko lice već kao javni dužnosnik koji je pre svega bio politički vođa jednog režima koji je davao naloge vojnoj sili da počini zločine koji su počinjeni. I verovatno će se pokušati u izvršnom postupku dokazivati da ne onaj Radovan Karadžić već režim iza toga treba da to plati. Ukoliko se eventualno protumači Radovan Karadžić kao nešto više, kao režim, kao institucija, kao država onda eventualno postoji mogućnost da naplata ide protiv nekog javnog subjekta. Hoću da kažem da se politička klima, globalni stav toga događaja promenio. To može eventualno uticati na odluku da li eventualno pokušati revidirati zaključke vezano za postupak protiv Srbije – rekao je Ademović.

Izglasavanje rezolucije u UN kojom se događaji iz Srebrenice karakterišu kao genocid poslužiće, nema sumnje, samo kao nastavak delovanja protiv Srba sa ove ili one strane Drine, a u krajnjem slučaju očigledna je namera da se čitav slučaj dovede do plaćanja ratne odštete. Državi Srbiji odgovornost za „genocid“ i izdržavanje „žrtava“, srpskom narodu moralnu odgovornost i status potlačenog krivca, Bošnjacima pare, muslimanskom svetu kusur za Palestinu, a zapadnim silama zlikovce pred kojima blede sopstveni zločini.

Deluje da će svi biti namireni.

Advertisement

Pročitajte i druge vesti

Istaknute priče

Podelite vestGodinama unazad porodica Vučić je u unakrsnoj vatri raznoraznih trećerazrednih medija gde se na osnovu poluinformacija i najmostruoznijih laži formira ničim izazvana priča...

Vesti

Podelite vestMinistar odbranе Miloš Vučеvić i načеlnik Gеnеralštaba Vojskе Srbijе Milan Mojsilović gostovali su u еmisiji “Takovska 10” i govorili o incidеntima na KiM,...

Vesti

Podelite vestSrpsko-francuskim komemorativnim svečanostima tradicionalno je obeležen Dan oslobođenja Zaječara u Prvom svetskom ratu. Najpre je organizovan prijem za predstavnike Francuske ambasade i predstavnika...

Vesti

Podelite vestNa osnovu Odlukе Gradskog vеća grada Zajеčara o raspisivanju Javnog poziva za učеšćе privrеdnih subjеkata u sprovođеnju mеra еnеrgеtskе sanacijе porodičnih kuća i...

Lokal

Podelite vest U Brestovačkoj banji više stotina ljudi neprestano doziva dvogodišnju Danku koja je nestala danas dok se sa majkom i godinu dana starijim...

Vesti

Podelite vestPredsednik Svepravoslavnog nacionalnog saveta Miloš Stojković izjavio je povodom takozvanog ujedinjenja proevropske opozicije da su to isti oni ljudi koji su Srbiji ubili...

Vesti

Podelite vestDan primirja i sеćanja na nеvinе žrtvе poginulе u Prvom svеtskom ratu bićе obеlеžеn i u Zajеčaru, u subotu 11. novеmbra 2023. Na Spomеnik poginulim učеsnicima balkanskih...

Lokal

Podelite vest ZA ubistvo Danke Ilić (2), za kojom pola Evrope traga već 10 dana, osumnjičeni su Srđan Janković iz sela Luka i Dejan...

Lokal

Podelite vest EKIPA “Novosti” nalazi se u selu Luka kod Bora, odakle je jedan od osumnjičenih za ubistvo devojčice Danke Ilić, Srđan Janković. Foto:...

Lokal

Podelite vest MAGLA je, pretpostavlja se, prouzrokovala jutros na putu Zaječar–Bor lančani sudar u kojem je učestvovalo pet automobila. Srećom, bez povređenih. Foto: Radio...

Vesti

Podelite vestLetnje računanje vremena završava se noćas, u tri sata ujutru, pomeranjem za jedan čas unazad, čime počinje zimsko računanje vremena. Kako je saopštila...

Lokal

Podelite vest U BANjSKOM polju danas popodne nestala je dvogodišnja Danka Dragomirović dok se igrala sa majkom Ivanom i godinu dana starijim bratom. Foto:...

Vesti

Podelite vestO odzivu Milana Radoičića na poziv državnih organa Srbije i u MUP, kao i o teroru koji trpe Srbi na Kosovu i Metohiji,...

Lokal

Podelite vest EKIPA “Novosti” nalazi se u selu Luka kod Bora, odakle je jedan od osumnjičenih za ubistvo devojčice Danke Ilić, Srđan Janković. Foto:...

Vesti

Podelite vestFondacija Ana i Vlade Divac u saradnji sa gradom Zaječarom poziva sve neformalne grupe mladih da dođu na info dan na kojem će...

Lokal

Podelite vest PUNIH 10 dana tragalo se za Dankom Ilić koja je nestala u Banjskom polju kod Bora. Foto: Društvene mreže Srđan Janković iz...

Vesti

Podelite vestKRALJEVO – Predsednik Srbije i član Srpske napredne stranke izjavio je večeras u Kraljlevu, na predizbornom skupu koalicije okupljene oko liste “Srbija ne sme da...

Vesti

Podelite vestOtkrivena je istina iza strajka poštara Istine i prljave tajne često se kriju iza slika koje nama pruža TV ekran. Skandal koji je...

Vesti

Podelite vestRadovi na jednoj od najstarijih školskih zgrada na teritoriji grada, koja u svom sastavu ima dve osnovne i specijalnu školu za osnovno i...

Vesti

Podelite vestVlada Srbije usvojila je na poslednjoj sednici Nacionalnu strategiju bezbednosti saobraćaja od 2023. do 2030. sa pratećim Akcionim planom bezbednosti saobraćaja od 2023....

Vesti

Podelite vestJavno preduzeće “Putevi Srbije” najavili su nove radove u zoni naplatne rampe Požarevac, kako za danas tako i za naredni period. Kako je...

Vesti

Podelite vestBEOGRAD – Ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović ocenio je danas da je akcija “Bolja cena” izazvala talas sniženja velikog broja proizvoda...

Vesti

Podelite vest foto: Pixabay.com Građani koji imaju starе dizеl automobilе ćе moći da ih rеcikliraju, a za uzvrat ćе od državе dobiti 2.100 еvra...

Vesti

Podelite vestBEOGRAD – Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević izjavila je danas, komentarišući izveštaj Evropske komisije, da je Srbija vrlo solidno na putu evropskih...