Ivan Đorđević, mladić sa cerebralnom paralizom, pretučen je do smrti 10. novembra 2021. godine, a suđenje J. P. tek sada ušlo u završnicu i danas se očekuje izricanje presude.
J. P. je prethodno osuđen na 15 godina zatvora, ali je Apelacioni sud u Nišu ukinuo je tu presudu i slučaj vratio na ponovno suđenje.
Tužilaštvo je predložilo da J. P. bude osuđen na 20 godina zatvora, sa čime se usaglasio i punomoćnik oštećenih. Oni traže da J. P. bude osuđen za teško ubistvo iz osvete. Sudu je ostavljeno na ocenu da li će okrivljenom pritvor da zameni blažom merom. Inače, 20 godina je maksimalna kazna na koju može da bude osuđen jer je u trenutku izvršenja krivičnog dela imao 18 godina, odnosno bio je mlađi punoletnik.
Foto: Foto: Privatna arhiva
S druge strane odbrana mladića traži da on bude osuđen za ubistvo na mah, što znači da je okrivljeni bez svoje krivice doveden u jaku razdraženost napadom, zlostavljanjem ili teškim vređanjem od strane ubijenog. Kazna za to krivično delo je od jedne do osam godina zatvora.
– Suđenje traje previše dugo. Apelacioni sud u nišu ukinuo je prvu presudu bez ikakvih razloga. Objavljivanje presude je na poslednjem ročištu odloženo za nekoliko dana. Moj punomoćnik je podržao tužilaštvo jer smatra da je okrivljeni izvršio krivično delo, bez obzira na njegove godine i da je adekvatna kazna upravo 20 godina, jer bi se njome ostvarila svrha kažnjavanja. Ivan je bio nesposoban i nije mogao da se odbrani, a kamoli da ga napadne, što je i dokazano jer okrivljeni nije imao nijednu povredu. Snimao ga je, ostavio bez pomoći, nije pozvao Hitnu, niti je prijavio mesto događaja. Hladnokrvno je otišao da pojede picu i da pije pivo – kaže za Telegraf.rs Tanja Pancijević, sestra Ivana Đorđevića.
Ona ističe da je J. P. nakon mučnog prebijanja obrisao poruke iz telefona, kako bi izbegao odgovornost, a da je u tim porukama njenom bratu pretio da će da ga ubije. Ipak, te poruke pronađene su u Ivanovom laptopu.
– Za 43 meseca nije pokazao nimalo empatike. Nadam se da će sud da ga osudi na 20 godina zatvora – dodaje.
Foto: Foto: Privatna arhiva
Podsetimo, do brutalnog prebijanja došlo je posle kraće rasprave, a tada 18-godišnji J. P. Ivana je udarao rukama i nogama, nakon čega je pobegao u nepoznatom pravcu i ostavio ga da izdahne na betonu u dvorištu Osnovne škole “Branko Radićević” u Negotinu. Ivan Đorđević imao je brojne povrede, a fatalni su bili udarci nogama u glavu.
Prošlo je 38 meseci od ubistva kada je nadležnost za taj slučaj iz Negotina prebačena u Zaječar. Suđenja su mesecima odlagana.
– Postoji medicinska dokumentacija da je moj brat bolovao od celebralne paralize, da je imao tremor glave i oba dve ruke. Patkastog hoda… Empatiju, sažaljenje ili kajanje nisam videla tokom svih ovih meseci. Kod njegove porodice takođe, ponašaju se prema meni kao da sam ja osoba koja je ubila člana njihove porodice. Ja u sudnici stojim sama. Nemam oca, majku, baku, dedu. Oni su svi kao čopor tamo. Cela porodica. Krv sa njegovih ruku ne mogu da operu. Želim kraj ovog procesa. Pravdu ne očekujem sa strane suda jer je on po zakonu mlađi punoletnik i ne može da dobije maksimalnu kaznu. U sudu niko nije naveo da je moj brat lice sa hendikepom, gde su prava takvih osoba? – rekla je Tanja u januaru.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: