Nakon pobede Petera Pelegrinija na predsedničkim izborima Slovačka će ostati deo zapadnog evro-bloka i neće praviti velike spoljnopolitičke zaokrete, ali neće ni menjati politiku kada je Kosovo u pitanju, kaže Predrag Rajić iz Centra za društvenu stabilnost. Navodi da je Slovačka članica Evropske unije, članica Nato saveza i jedina Centralnoevropska država koja je članica Evrozone, tako da će svakako ostati deo zapadnog evro-bloka. Pobedu Petera Pelegrinija ocenjuje kao zaokruženje bivše vlasti i povratka Smera Roberta Fica, koji se raspao pre šest godina kada ga je upravo Pelegrini napustio i napravio svoju političku partiju.
„Podelili su se upravo na tom nekom pitanju spoljnopolitičkog kursa Slovačke, budući da je Fico vrlo kritičan generalno prema zapadnim vladama, prema liberalnoj misli, da je sličniji Orbanu, iako je on nominalno levičar, a Orban je konzervativac. Sličniji je Orbanu po tim nekim pitanjima i gaji vrlo proruski sentiment. Pelegrini je nešto drugačiji, on je istupio upravo zbog toga iz Smera i govorio da njemu nije bliska takva politika i da on sebe ne doživljava kao proruskog političara, već kao prozapadnog i možete da vidite da se on godinama unazad uvek u javnosti pojavljivao, čak i na simboličkom nivou, sa zastavama Slovačke i Evropske unije, ističući kako on slovačku budućnost vidi isključivo u okviru tog saveza”, navodi Rajić.
Ocenjuje da će Slovačka sada zauzeti kurs sličan Mađarskoj, ali da će upravo Pelegrini biti „prozapadna karika“.
„Budući da je napravljena koalicija nakon parlamentarnih izbora koji su se odigrali krajem prošle godine, u koju su ušli Smer Roberta Fica, partija gospodina Pelegrinija i nacionalisti gospodina Danka iz Slovačke narodne stranke, i da je ta vlada zauzela jedan kurs koji se može negde uporediti sa stavom države Mađarske, možemo očekivati da će u narednom periodu, sada kada imaju i predsednika iz te koalicije, oni slediti tu politiku. Samo, ja mislim da će Pelegrini, i kao lider, i kao neko ko gaji takve stavove koje smo mogli da vidimo u nekoliko poslednjih godina, biti prozapadna karika u okviru te koalicije”, kaže Rajić i podvlači da će upravo on biti taj koji će nositi poruku da Slovačka ostaje u okviru zapadnog bloka.
„Od sva tri konstituenta te koalicije Ficov Smer i Dankovljeva Slovačka narodna stranka su i deklarativno, pa i po delima mnogo više nahereni u tu stranu koja se može nazvati proruskom, dok je Pelegrini uvek gajio taj neki, ipak, umereni prozapadni sentiment i mislim da će u narednom periodu u slovačkoj politici upravo on biti taj koji će nositi poruku, a to je stav i Roberta Fica, da Slovačka treba da ostane u okviru zapadnog bloka. Mogli smo videti i poslednjih meseci kada god se glasalo recimo o produžetku sankcija Ruskoj federaciji, o novoj rundi sankcija, Slovačka nije ulagala veto. Dakle, ne mislim da će tu doći do promene slovačke spoljne politike, nije došlo ni nakon formiranja vlade sa Ficom koji je retorički daleko bliže toj ruskoj strani, pa ne očekujem ni sada kada je pobedio Pelegrini koji je u okviru te vladajuće koalicije neko ko je zapravo najbliži Briselu”, objašnjava Rajić.
Kada je u pitanju Kosovo on kaže da je tek tu praktično nemoguće doći do promene politike.
„Slovačka je zauzela stav po pitanju jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova na nivou države. Čak i za vreme prethodne vlade, koja je bila izuzetno prozapadna, nije došlo do promene tog kursa. Dakle, i za vreme bivšeg predsednika i Zuzane Čaputove i Andreja Kiske, koji su izrazito prozapadni, nije dolazilo do promene politike”, navodi on.
Objašnjava da pre svega nije u nadležnosti predsednika da donosi takve odluke, nego vlade, a da je Slovačka uz Kipar najčvršća u stavu da ne prizna Kosovo.
„Čak su doneli jedan propis da bez odluke parlamenta ne može da se prizna neka nova država. Dakle, za razliku od Češke koja je to donela na nivou vlade, u Slovačkoj to ne može, mora da se parlament izjasni i većina od ukupnog broja poslanika mora da glasa ‚za‘. To je nemoguće, to se neće desiti, pogotovu sad se neće desiti jer ni Pelegrini kao predsednik ne podržava takozvano Kosovo, ni Fico kao premijer, ni bilo ko u toj vladi, a rekao bih ni u najvećem delu opozicije nema stavova koji bi išli u tom pravcu. U Slovačkoj je to prilično čvrsto i rekao bih da je uz Kipar verovatno i najčvršća od ovih pet država članica EU koje su nepriznavači takozvanog Kosova”, zaključuje Rajić.