U diplomatiji je najvažnije imati otvorena vrata da svoje stavove i poglede na određene stvari plasirate na pravo mesto, tako da povlačenje Srbije iz Saveta Evrope nije rešenje, čak i da Kosovo postane član te organizacije, kaže bivši ambasador Srbije pri Ujedinjenim nacijama Branko Branković.
„Ubeđen sam da pod hitno treba poslati svim našim ambasadama i ambasadorima u zemljama članicama Saveta Evrope da krenu u akciju na najvišem mogućem nivou, da traže prijem kod ministara i da objasne ono što i ne treba mnogo objašnjavati – da Kosovo nije država. Po pravilima koja su do sada poštovana, samo su države članice Ujedinjenih nacija primane u Savet Evrope”, ističe Branković.
Podseća da članstvo Kosova još uvek nije rešena stvar, jer treba da prođe Parlamentarnu skupštinu i Komitet ministara i dodaje da je „politika čudna stvar u kojoj ono što je danas da, sutra je ne”.
„Najvažniji diplomatski mehanizmi su, na dnevnoj bazi, lansiranje i javljanje pravog stanja stvari, a to je da Kosovo nije država. Znači teba izvršiti pritisak u svim glavnim gradovima kod ministara spoljnih poslova u zemljama članicama Saveta Evrope. Nije samo da mi kažemo da Kosovo nije država. Mi imamo podatke šta se sve radi na KiM da bi se ta ‘kao država’ pojavila”, ukazuje nekadašnji diplomata, javlja Tanjug.
On ističe i da je postojeći međunarodni poredak „gotov”, uključujući i Nato koji je, kako ocenjuje, postao poluozbiljna organizacija.
„U ovom trenutku sve te zemlje koje guraju Kosovo, a to je, kako ih ja zovem, Trijumvirat – SAD, Nemačka i Velika Britanija – pošto-poto hoće da nešto izvuku ne bi li rekli ‘Evo, vidite, to je opravdanje zašto smo bombardovali Jugoslaviju’. Ali to ne mogu da nađu”, jasan je Branković.
Prema njegovim rečima, ako Kosovo i uđe u Savet Evrope, a Srbija ostane u toj organizaciji, to ne znači da Srbija prihvata to članstvo.
„Mi smo članica Ujedinjenih nacija, ali to ne znači da moramo da imamo diplomatske odnose sa svima. U Ujedinjenim nacijama postoje zemlje koje su priznale Kosovo, ali to ne znači da smo mi izašli iz UN. Najvažnije je u diplomatiji, u politici, imati otvorena vrata za pristup da svoje stavove i poglede na određene stvari plasiraš na pravo mesto. Prema tome, nije rešenje da se negde povučemo, naprotiv, treba da ostanemo u Savetu Evrope”, smatra Branković.
Štaviše, dodaje, treba da budemo svugde, jer su Srbiji na taj način vrata otvorena da kaže šta misli.
„Ali ako nismo, gde ćemo da kažemo? To što će naše novine da pričaju ili televizija, to je lepo, ali u Savetu Evrope, to što imamo da kažemo moraju svi da čuju i to će da ode u sva moguća sredstva javnog informisanja, a otići će i u vrh država koje su članice”, zaključuje Branković.